Content

Nominate online: http://eepurl.com/cVGlc5

The Australia Day Council is pleased to advise nominations are now open for the 2018 Australia Day Student Citizen Awards. Sponsored by the Department of Education, these awards recognise excellent citizenship within the school community.

Criteria

  • The awards are free to participate in.
  • All Northern Territory schools can nominate one student per primary, middle and/or high school.
  • If you’re a combined school you can recognise one student per level, just photocopy the form.
  • Schools decide how their student is selected. For example teachers can nominate students or students could apply to receive the award.
  • The award recognises students who show a sense of fair play, generosity of spirit, concern for others, cultural understanding, positive attitude and involvement within the school and/or the wider community.

Nominations

  • Select your award recipient.
  • Complete the nomination form. Please ensure the students name is printed clearly and spelt correctly.
  • Return the nomination form to the Australia Day Council by Friday, 29 September 2017.
  • Award recipients will receive an engraved medallion and certificate signed by the Chief Minister, Administrator and Australia Day Council Chair.

Presentation

  • We encourage presentation of the award to take place at a community flag raising ceremony on Australia Day but understand this isn’t always possible. You may prefer to make the presentation at your end of year school assembly.
  • Flag Raising Ceremony - We send the certificate and medallion to the organiser of the ceremony indicated on your nomination form. Details of the ceremony are also sent to the award recipient.
  • End of Year Assembly - We send the certificate and medallion to your school. A representative from the Australia Day Council may be available to present the award upon your request.
  • Please note - The Medallion and Certificate can only be presented at one ceremony.
  • Award recipients names and the school they attend will be published in the NT News on Australia Day and the Australia Day Council website.

For further information please contact Anna at the Australia Day Council

on 8989 5290 or email: admin@adcnt.org.au

Nominate online: http://eepurl.com/cVGlc5

See below the list of outstanding students to receive a Student Citizen Award for 2017.

2017 Australia Day Student Citizen Award Recipients

School First Name Surname
Adelaide River Primary School Lileena Ahfat
Alawa Primary School Haley Clancy
Alice Springs School of the Air Todd Fogarty
Alyangula Area Middle School Hudson Dungey
Alyangula Area School Joe DeLange
Alyangula Area School Travis Kennell
Amanbidji School Dawson Oakes
Anula Primary School Bella Perkins
Araluen  Christian College (middle) India Teefy
Araluen Christian College(Primary) Allysha Tregea
Arlparra High School Brenda Ross
Arlparra High, Irrulja HLC Nathan  Jones
Arlparra Middle School, Irrulja HLC Jaylene Ross
Arlparra Primary School Clinic HLC Geralyn Nelson
Arlparra Primary School, Apungalindum HLC Antonio Club
Arlparra Primary,Soapy Bore HLC Taylene Nelson
Bakewell Primary School Alila Girvan
Batchelor Area School Bruce Morgan Wickham Armstrong
Batchelor Area School Emily Dwyer
Bees Creek Primary School Joey Misener
Belyuen School Jayden Bil Bil
Berry Springs Primary School Thien Nguyen
Borroloola School Melanie Johnston
Bradshaw Primary School Matthew Redman
Braitling Primary School Witani Armstrong
Bulla Camp School Jerry Edwards
Casuarina Senior College Rochelle Basset
Casuarina Street Primary School Lucy  Dohl
Centralian Middle School Mikaela Stennett
Centralian Senior College Jesse Stennett
Clyde Fenton School Nyokah James
Darwin High School Sonya Fenton
Darwin Middle School Alanah Hardy
Douglas Daly School Kelilah Gill
Dripstone Middle School Emma Fisher
Driver Primary School Camryn MacGillivray
Dundee Beach Primary School Amy Campbell
Durack Primary School Lily Harden
Elliott School Ashanti Brian
Finke School Dale  Baker
Gillen Primary School Georgina Trindorfer
Girraween Primary School Joshua Puddle
Good Shepard Lutheran College, Saint Andrew Campus Colby Budd
Good Shepherd Lutheran College Calvin Kelly
Good Shepherd Lutheran College Hannah Ham
Good Shepherd Lutheran College Lachlan Brodie
Gray Primary School Jennifer Keightley
Gunbalanya School Riley Brown-Hoad
Haasts Bluff Primary School Sheraldine Marshall
Henbury School Gerry Zografakis
Holy Family Catholic School Chloe Hitzke
Holy Spirit Catholic School Mackenzie Bunn
Howard Springs Primary School Kasey Exposito
Humpty Doo Primary School Elsa Kennion
Imanpa Primary School Tiawana Luckey
Jabiru Area School Caramon Khaisir
Jabiru Area School Jaylan Whitby
Jabiru Area School Taznie Mitchell
Jilkminggan School Tarlisha Hodgson
Jingili Primary School Alyiah Rivas
Karama Primary School Solange Branco
Katherine School of the Air Brodie Craig
Katherine School of the Air Brody Matthews
Katherine South Primary School Lain Sutherland
Kintore Street School James Pengelly
Kormilda College Bridget Myerscough
Larapinta Primary School Tane Chown
Larrakeyah Primary School Isabella Mencshelyi
Leanyer Primary School Chantelle Fisher
Living Waters Lutheran School Andrea Alais
Ludmilla Primary School Nicholas Fabris
MacFarlane Primary School Tristan Randell
Mackillop Catholic College Caitlin Burt
Mackillop Catholic College Dylan Collins
Malak Primary School Sharie McKenzie
Maningrida College Calvin Doolan
Maningrida College Elvina Campion
Maningrida College Jonah Ryan
Manunda Terrace Primary School Eleanor McLauchlan
Manyallaluk Homeland School Junior Dooley
Marrara Christian College Emma King
Marrara Christian College Will  Palmer
Mataranka Primary School Yerrin Heaslip
Middle Point School Hiep Ngo
Millner Prmary School Finella Wells-Kelly
Milyakburra School Thomas Nunggamadjbarr
Minyerri School Leonardo Wunta
Moil Primary School Sarah Brotherton
Moulden Primary School Sophie Tonkin
Mulga Bore School Call back Monday
Murray Downs School Elton Dobbs
Murray Downs School Shakira  Spratt
Murrupurtiyanuwu Catholic School Call back Monday
Nakara Primary School Trudy Francis
Nemarluk School Justin Franey
Ngukurr School Henrietta Farrell
Ngukurr School Shanara Roberts
Nhulunbuy Christian College Isabel Blundell
Nhulunbuy Christian College Jed Atkinson
Nhulunbuy High School Tegan Stiff
Nhulunbuy Primary School Tiana Inglis
Nightcliff Middle School Zoe Bailey
Nightcliff Primary School Erin Mahs-Gore
NT Christian College Jason Wall
NT School of Distance Education Maverick Torr
Numbulwar School Declan Joshua
Numbulwar School Leonora Rogers
O'Loughlin Catholic College Mickala Flack
OLSH Catholic College Kaylee Pasley
OLSH Catholic College Sophie Gaynor
OLSH Catholic College Trilby Waghorn
Palmerston Christian School Kira Fanning
Palmerston Christian School Luke Secrett
Palmerston Senior College Janet Baird
Pigeon Hole School Fernandez Robinson
Ramingining School Angelina Dhamarrandji
Robinson River School Bethany Miller
Robinson River School Shai-Cody Friday
Rosebery Middle School Jagasis Singh
Rosebery Primary School Jamie Rowley
Ross Park Primary School Muhammad Naufal Muhammad Juman
Sacred Heart Catholic Primary School Sibisik Misob
Sadadeen Primary School Lucy  Brown
Sanderson Middle School Mcjohn Orprecio
Sattler Christian College Jack Broad
Sattler Christian College Reece  McIntyre
St Francis of Assissi Primary School Jimmy Green
St Francis Xaviers School Kurtis Austral
St Francis Xaviers School Taniel Parry
St Johns Catholic College Allegra Kavanagh
St Johns Catholic College Elijah Coombes
St Joseph's Catholic College School Anthony Ridolfi
St Joseph's Catholic College School Sebastain O'Neill
St Mary's Catholic Primary School Jessica Johnson
St Pauls Primary School Finn Kmon
St Philips College Ruby Farthing
Stuart Park School Kai Allan
Tennant Creek High School Matthew Green
Tennant Creek High School Shakira Munckton
Tennant Creek PrimarySchool Keeley Pickerin
The Essington  School Darwin Grace Li Hunnam
The Essington  School Darwin Rosalie Perine Frichot
The Essington International Senior School Paris Van den Herik
Timber Creek School Teliasha Jones
Umbakumba School Angelissa Bara
Umbakumba School Jaslyn Mamarika
Umbakumba School Johnathan Wanambi
Umbakumba School Sarona Bara
Urapunga School Hayleen Huddleston
Wagaman Primary School Emma Symonds
Wallace Rockhole School Megan Baliva
Walungurru Primary School Zaria Sampson
Wanguri Primary School Mikayla Borg
Watiyawanu Primary School Rhianne Peterson
Willowra Primary School Rishana Forrest
Willowra Primary School Tachiana Williams
Willowra Primary School Tasha Forrest
Woodroffe Primary School Jim Fingher
Woolaning School Sam Tripcony
Wulagi Primary School Latina Cagney
Yirara College Alvino Anderson
Yulara Primary School Elijah Manalo